Proč v aféře s pohřební mafií Putin bezpečně stojí za novinářem Golunovem

16. 06. 2019 23:33:38
Podle názoru Karla Svobody z Institutu mezinárodních studií FSV UK, v náhlém sproštěním žaloby a propuštění ruského novináře Golunova z domácího vězení „nejde o vítězství spravedlnosti, ale pouze výjimku ze zajetého režimu, který

se bojí kritiků."

Jak na to pisatel přišel nevím, ale jistě ne z nějakého odpovědného, faktického zkoumání a rozumného chápání věci. On totiž by pan Svoboda rychle zjistil že Golunova nezatkla policie za kritiku režimu, ale za drogy které prý našla na jeho osobě, a jistě by mu pro tohle na stanici nehmoždili žebra, vědomi si příslušníci, že je to „inteligent“, který píše do novin o věcech velké zlodějny která se týká mafie v pohřebních službách, tedy něčeho co se Kremlu jako takového netýká (ani podle nových amerických žurnalistických standartů) . Též si autor názoru bud ́ není vědom nebo se mu nehodí do krámu, že federální ministerstvo vnitra okamžitě ve věci nezákonného postupu proti Golunovi zahájilo vyšetřování a v den jeho propuštění sprostilo funkce dva policisty, kteří byli pověřeni jeho kauzou.

Myslím, že takhle energicky by politická centrála nejednala, kdyby šlo o nějaký zcela „normální“ případ „zajetého režimu“, který se zvrhl jenom, když se věci nějak domohla široká veřejnost. V tom něco nehraje. Jak sám pan Svoboda konstatuje, mezi hlasitými kritiky ze „síly“ společnosti se vyskytly nejen známí kritici Kremlu, ale, vida, i vysoce postavené federální osobnosti, i takové mediální zdroje (např Rosija Segodnja/Russia Today) kterým USA a Británie rády, jako hlásné troubě Kremlu, odnímají pověřovací papíry. Též je pan Svoboda jaksi mimo když v gangsterském zásahu proti Golunovi cituje přitakávajícího Ramzana Kadyrova, ve smyslu, že se jedná o někoho koho by nejen Putin ale každý slušný a informovaný člověk v Ruské federaci bral v takové věci vážně.

My, kteří Rusko se zájmem sledujeme, a nemáme potřebu brousit sekerku, jak se tady v Kanadě říká, víme, že Putin gangstery nemá rád. Jistě se tady rychle najde někdo, kdo mi na to vtipně řekne: „žádnej gangster nemá rád konkurenci“. Ale já mám na to ale poněkud jiný názor: snad proto, že nemám-li pádných důvodů o někom smýšlet jako morálně závadném člověku nemám to ve zvyku dělat. Také je to proto, že jsem nenašel ještě slušného a informovaného Putinova kritika, který by na něm viděl rysy hromadného vraha nebo podvodníka ve velkém. Jedním z těch kdo se k Putinovi staví kriticky a který je někde na rozhraní je například Keith Gessen, z rodiny sovětských vystěhovalců který v Rusku má osobní kontakty. Něco uvnitř mu brání připojit se k lidem, přesvědčených o tom, že Putin osnoval vraždy Politkovské a Němcova (obě díla Putinova čečenského spojence Kadyrova), nebo k těm Američanům, kteří jako Clintonová viděli v jeho kariéře u KGB důkaz o morální zvrácenosti. Též vyvrací mýty o Putinově kleptománii. Keith Gessen ale vynechal důležité infromace o vraždě Němcova, které jsou v Rusku obecně známy. Putin na dva roky přerušil osobní styk s Kadyrovem, a zakázal mu vstup do Kremlu. Osobně se domnívám, že nebýt svízelné situace na Kavkaze, Putin by se Kadyrova v momentě zbavil. Faktem ovšem zůstává, a Keith nezmiňuje, je že v Putinově Rusku dnes neexistuje třída politických vězňů, natož jejich zotročování v Gulagu. Putin též zcela jistě nemá spadeno na žurnalisty, kteří se k němu stavějí kriticky.

Snad nejlépe o tom svědčí případ Keithovy sestry Mášy, která v Rusku nějakou dobu působila jako novinářka a aktivistka ve věcech LGBT. Putina v lásce má daleko míň než její bratr, a byla jedním ze zdrojů, které prezidenta křivě nařkly z budování přepychového prezidentského sídla na Černém moři. Přesto ji nikdo neotrávil poloniem nebo nepostřelil při nákupu zeleniny. Za to že odmítla v časopisu Vokrug mira poslat korespondenta na společný let prezidenta kluzákem s hejnem jeřábů byla pouze vyhozena z práce. Na to přišel telefonát. V něm mužský hlas: „ně věščajtě trubku, požaljsta...“ a potom jiný „Putin, Vladimir Vadimirovič“. A jestli by si dáma nechtěla přijít popovídat s prezidentem do Kremlu při čaji, a že už prezident redakci ten vyhazov rozmluvil . Na čaj přišla a potom se v New York Times vytahovala, že na něho i křičela. Řekl bych tedy, že to s Putinovou záští ke kritikům, nebo bázní z kritiků, nebude asi akutní. Navíc byl tu ten malér s Magnickým, který Putina velmi rozzlobil – a tam ve vazbě ani nedošlo k týrání vězně - a kvůli jehož překroucení v kampani Billa Browdera americký Kongres uvalil na Ruské občany těžká omezení. Putin se zřejmě se nemusel nechat dlouho přemlouvat k rychlému zákroku v případě Galvanova. Dobře udělal.

(Mimochodem: můj osobní názor na vstréču Máši s Vladimírovičem je, že to byla od Putina výborná „práce s veřejností“. On si kulišák jistě spočítal, že si to baba nenechá pro sebe, a at' ten čajíček popíše jakkoli nevzejde z toho portrét zloducha a nepřítele svobodného tisku.)

Autor: Jirka Severa | neděle 16.6.2019 23:33 | karma článku: 16.59 | přečteno: 383x

Další články blogera

Jirka Severa

Dvorním poradcem pizzaře Kassima (psaníčko pro Kláru Samkovou)

Z jakéhosi důvodu se Libanonci stěhovali do Ottawy v houfu dlouho před tím, než Pierre Elliott Trudeau, tedy ten starší, prohlásil Kanadu za multi-kulti zemi dvou zakladatelských národů. Samozřejmě, že dnes by vypustil jeho syn

20.7.2019 v 0:29 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 363 | Diskuse

Jirka Severa

Kdyby dali černým "matyčkám" hajzlík blíž, byli by běloši na Měsíci dřív.

Tyto dny si připomínáme úspěšný let Apollo 11 na Měsíc a zpět. Měsíční lety byly geniální a jistě vrcholné dílo americké techniky, kterému se dodnes nikdo ve světě nepřiblížil. I dnes zíráme v němém údivu na zrnitý ampex Neila

18.7.2019 v 5:12 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 806 | Diskuse

Jirka Severa

Jak ruští trollové vypálili Muellerovi rybník

Jak jistě už víte, všichni se se tady na pevnině za Atlantikem těšíme na výstup pana Muellera před justiční komisí kongresu pana Nadlera, který se plánuje na příští středu. Podle toho co speciální prokurátor ve věci "Russiagate",

15.7.2019 v 6:43 | Karma článku: 23.48 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jirka Severa

El censo americano en los tiempos del cólera

Omlouvám se za nadpis ale nic lepšího mě nenapadlo. Zdála se mi totiž narážka na slavný román Garcii Márqueze k mému dnešnímu psaní o politice sčítání lidu v době kdy se Spojené státy skoro úplně vytentočkovaly z podoby k popisu

13.7.2019 v 6:33 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Jirát

Ubohá opozice

Česká opozice, otrávená hospodářskými úspěchy vlády, se snaží strašit tvrzením, že vláda nás zadlužuje a že žijeme na úkor dalších generací. Takoví Kalousek, Pekarová či Fiala to opakují do omrzení.

20.7.2019 v 16:43 | Karma článku: 23.19 | Přečteno: 386 | Diskuse

Petr Burian

Deset deka salámu je pořád stejná hromada

V dnešním navazujícím blogu na můj předešlý, o stravování za socíku, zkusím popsat dnešní realitu co se výroby potravin týče, kvality a vůbec všeho okolo. Podle hesla: jakmile se zešeří, ohřej dětem éčka k večeři.

20.7.2019 v 11:58 | Karma článku: 21.88 | Přečteno: 652 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 41.99 | Přečteno: 3136 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Turecko: Geopolitický čert?

Současné události definitivně pohřbívají vizi Ankary v Evropské unii. Ránu do vazu daly ambiciózní koncepci občanské války v Iráku a Sýrii.

20.7.2019 v 7:34 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 228 | Diskuse

Petr Máj

Jak dalece Miloš Zeman ohnul ústavu

Je nečinnost prezidenta Miloše Zemana - který ani po více než měsíci neodvolal ministra kultury Antonína Staňka - ještě v souladu s ústavním pořádkem... nebo není?

20.7.2019 v 6:53 | Karma článku: 20.12 | Přečteno: 493 | Diskuse
Počet článků 60 Celková karma 19.56 Průměrná čtenost 797

Expat v Kanadě od r.1968, Ajt´ák v důchodu, od dětství náruživý čtenář. Filozoficky svobodomyšlenkář, agnostik, s odkazem na Evropské osvícenectví. (Z novodobých myslitelů mám nejblíže k Christopheru Laschovi ). Politicky jsem vyznavatel střední cesty, což neberu jako lhostejnost jako spíš právo rejpat do obou stran. Obecně, mým terčem jsou extrémistické pozice, tedy, politika identity, islamismus, rozbíjení sociálního zabezpečení, (a na druhé straně) představy o státu jako univerzální kojné, prostomyslné rovnostářství, (a na druhé straně) vymazávání demokratické společnosti komerční manipulací a oligarchickými zájmy. xenofóbie, ale více oikofóbie (což je novotvar k popisu sklonů k přehnané kritice vlastních tradic, doslova "strach z vlastního domu").

Najdete na iDNES.cz