Fandové Ottawských Senátorů válčí s majitelem klubu

2. 08. 2019 20:12:45
Je léto, sezóna kšeftů s hokejisty v NHL. Kluby se přes léto posilují a snaží se finančně optimizovat, což pro většinu znamená dát dohromady na příští sezónu lepší manšaft s menší platovou zátěží. Říkám "pro většinu" ale měl

jsem říct "pro všechny až na jeden". A tím klubem jsou moje domácí Ottawa Senators, kterým nejde o lepší hokej léta, a jejich situace na ledě se vyhrotila když se nějakým zázrakem dostali do semifinále Stanley Cupu před dvěma roky, kde prohráli s Pittsburghem v prodloužení sedmého zápasu. Vedení klubu si vyložilo dlouhý postup týmu (který se ze základní části kvalifikoval i když dostal víc gólů než dal) v playoffs, jako potvrzení geniálosti finanční strategie majitele, Eugene Melnyka, který je zřejmě přesvědčen, že platit hokejistovi víc než vstupní plat je mrhaním peněz. Proto, když šlo o to klub posílit na následující sezónu skutečně svolil k nákupu hvězdy (Matt Duchenea) ale jen výměnou za svého nejlepšího centra (Kyle Turrise). Klub se do playoffs neprobojoval a skončil v tabulce ligy předposlední. Takže minulé léto se neposilovalo vůbec, a navíc Ottawa ztratila svojí superhvězdu, obránce Erika Karlssona, který s klubem nepodepsal a přestoupil do San Jose. Klub se na to celou minulou sezónu trápil v celé tabulce jako beznadějně poslední a před jejím skončením generální manažér Pierre Dorion (o kterém se ví, že je jen Melnykův poskok), jako řešení krize odepsal tři nejlepší útočníky klubu (včetně Duchenea), jako že je klub třeba "přestavit" od základů. Dorionovy "výměny" za tyto hráče sklidily od NHL expertů posměch. A nebylo to poprvé, co Ottawský hokej za časů Melnyka se stal terčem vtipálků. Po deset let dělá Melnyk jednu botu za druhou, a jsou jeho tahy a výstupy tak notorické, že na Ottawské Senátory reaguje i kreslená Lisa Simpson.

Jestli je Melnyk k smíchu médiím pak jistě ne Ottawským fanouškům. Ti proti němu brojí sedm let, od doby, kdy nedostál džentlemanské dohodě s legendárním kapitánem Danielem Alfredssonem, který poté ukončil svou kariéru v Detroitu. Abyste rozumněli, Ottawa byla v první dekádě století jistě jeden z

nejlepších klubů (i když, podobně jako Vancouver Canucks, pohár nikdy nevyhrála). Tým hrál výborně a byl proslulý bruslařským i střeleckým uměním. (z Čechů se tu proslavil Martin Havlát, a zapsali se i Neckář, Bonk, Varaďa, Prospal a Milan Michálek). Jeho útočná "pizza line", Alfredsson-Spezza-Heatley v lize suverénně vládla tři roky. Potom přišla bída a neštovice a k tomu nejapné žvanění Melnyka ̈, a že má v plánu tohle a tohle,a že příštím rokem nakoupí, a že klub je "rozpočtový" (má malou finanční rezervu) a (když jeho zlému muži přerazil někdo sanici)) že by se v NHL rvačky měly zakázat. Potíž je v tom, že ač je Eugene rozený byznysman, hokeji vůbec nerozumí, a navíc je to nesnášenlivý vztekloun, který si poštval proti sobě kdekoho. Loni se rozešel s partnerem, se kterým chtěl stavět ve městě areál s novou hokejovou halou. Byly z toho oboustranně miliardové soudní pře. Mnoho lidí tvrdí, že on takhle schválně klub nechá strádat, jako pomstu za to co mu před deseti lety prodvedl Dany Heatley, který is zažádal o přestup v momentě, kdy mu klub vyplatil dvoumiliónovou prémii. Melnyk se s ním chtěl soudit, ale advokáti mu řekli, že se s tím nedá nic dělat - smlouva byla prostě blbě napsaná.

Na smůlu hokejovým fandům v Ottawě, Melnyk z hokeje tříská i když má klub v Kanadě nejmenší návštěvnost. Je to proto, že klub má dvě smlouvy s mediálním koncernem Rogers, jednak jako člen ligy, jednak samostatně jako místní hokejový trh, které mu ročně vynášejí $45 milliónů (CAD). To pokrývá z velké části jeho výlohy, takže na návštěvnosti tedy není úpně závislý.

Na příští rok už Melnyk finance vyřešil. Platovou "podlahu" NHL (tedy minimum, které klub musí vydat na platy), zvládl tak, že vyměnil třetího gólmana, za bývalou útočnou oporu Tampy, Ryana Callahana, který však hokej v Ottawě nikdy hrát nebude. Melnyk tím vyzrál na lize, protože tím se nominálně posunul nad požadované minimum, ale vyplácet zraněnému hráči nemusí, protože je pojištěný. NHL požaduje minimum $60 milliónů. Melnyk má payroll $65 milliónů, ale z toho $16 milliónů je zraněným hráčům, mezi nimi Marianu Gáborikovi, (kde 80% hradí pojistka), takže on se znovu veze k velkému zisku z hokejové bídy v Ottawě, kterou zde nastolil

Já přeji úspěch fanouškům, kteří se pkoušejí město zbavit tohoto podnikatele, ale myslím, že nemají tu nejmenší šanci dospět k tomu plakátovací kampaní. Jediným způsobem jak ho vyhnat z města je na jeho nabídku podřadného hokeje nechodit. Komisař NHL Gary Bettman loni odmítl jménem ligy zasáhnout, když Melnyk rozprodal své kanonýry. Řekl, že je to jeho klub a že si s ním může dělat co chce. To je pravda, přátelé. Takže nezbývá, než Bettmanovi a Melnykovi poslat to starou ale furt fenomenální hlášku Yogiho Berry, "když na to lidi nechtějí chtít chodit, kdo jim v tom může bránit?"

Autor: Jirka Severa | pátek 2.8.2019 20:12 | karma článku: 7.39 | přečteno: 194x

Další články blogera

Jirka Severa

Tento týden na vyšinutém konci světa

V Americe se od minulého víkendu nehovoří o ničem jiném než o zhoubném spiknutí, které se snaží nastolit v zemi "bílou nadvládu" a o Trumpvých intrikách v tomto excluzivním společenství, jehož členové na tajných schůzích

10.8.2019 v 16:10 | Karma článku: 24.84 | Přečteno: 606 | Diskuse

Jirka Severa

Bílý supremacista nebo duševně chorý osamělý vlk, jiná možnost asi není

Hovořím o masových vrazích, a o jejich mediálním zpracování. Je skutečně neuvěřitelné jak západní média, tedy jejich vedoucí levicové zdroje, diktují a kontrolují chápání masových vražd nevinných lidí, jedná-li se o akci jedince.

7.8.2019 v 6:38 | Karma článku: 30.11 | Přečteno: 653 | Diskuse

Jirka Severa

Privátní tryskáče a megajachty v kempu zachránců planety

Davoská globální smetánka nám skutečně nejde příkladem v existenčním boji proti planetárnín změnám v klimatu. Akční komise se sletěla a seplula do rezortu na Sicílii, který patří společnosti Google, aby tam naléhavě řešila

5.8.2019 v 7:10 | Karma článku: 39.12 | Přečteno: 1600 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Raus z Evropy a Baník (Páník) na kolenou.

Kupodivu se v nejvyšších letenských patrech po vymajznutí z pohárové Evropy už v kvalifikaci zachoval klídek a po relativně snadném vítězství nad Baníkem i mírněný optimismus. A prsíme se, že jsme Kangovi ukázali tvrdou ruku.

20.8.2019 v 1:16 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 244 | Diskuse

Michal Konečný

Teorie poněkud ulítlá.

Zástupy hlupáků věří nejrůznějším konspiračním teoriím. Od vypouštění chemitrails přes informaci, že newyorská dvojčata odpálila CIA, až třeba po přistání na Měsíci, realizované v holywoodském ateliéru.

19.8.2019 v 6:49 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 205 | Diskuse

Dalibor Kurbel

EL: Česká ostuda, baltská senzace a hořkosladké vítězství Linfield FC

Včerejší zápasy třetího předkola Evropské ligy UEFA přinesly několik zajímavých resultátů, po kterých zaplesalo nejedno srdce fotbalového fanouška. Vyjma toho českého. A právem.

16.8.2019 v 13:15 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 239 | Diskuse

Petr Bajnar

Pele: zrození legendy

Před několika dny jsem na jedné televizní stanici zhlédl životopisný film o nejslavnějším fotbalovém hráči všech dob, o legendárním Pele.

16.8.2019 v 10:50 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 223 | Diskuse

Dana Emingerová

Muž, který umí přelstít gravitaci

Adam Ondra se stal potřetí mistrem světa v japonském Hačiódži v lezení na obtížnost. Přejeme mu, aby zlatou pouť po skále v Japonsku podnikl i příští rok, kdy bude lezení poprvé olympijskou disciplínou.

15.8.2019 v 23:49 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 23.09 Průměrná čtenost 818

Expat v Kanadě od r.1968, Ajt´ák v důchodu, od dětství náruživý čtenář. Filozoficky svobodomyšlenkář, agnostik, s odkazem na Evropské osvícenectví. (Z novodobých myslitelů mám nejblíže k Christopheru Laschovi ). Politicky jsem vyznavatel střední cesty, což neberu jako lhostejnost jako spíš právo rejpat do obou stran. Obecně, mým terčem jsou extrémistické pozice, tedy, politika identity, islamismus, rozbíjení sociálního zabezpečení, (a na druhé straně) představy o státu jako univerzální kojné, prostomyslné rovnostářství, (a na druhé straně) vymazávání demokratické společnosti komerční manipulací a oligarchickými zájmy. xenofóbie, ale více oikofóbie (což je novotvar k popisu sklonů k přehnané kritice vlastních tradic, doslova "strach z vlastního domu").

Najdete na iDNES.cz